SONIA BOHOSIEWICZ

SONIA BOHOSIEWICZ

Aktorstwo jest jej pasją. W teatrze zadebiutowała w 1996 roku. Dwa lata później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego wKrakowie, a także zdobyła pierwszą nagrodę aktorską na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Od 2007 roku w Polskiej Akademii Filmowej.

Kobieta z temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku.
To jedna z najciekawszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, z dystansem do siebie i świata show biznesu. Wyjątkowa osobowość, obok talentu której nikt nie może przejść obojętnie. Długo można wymieniać jej fenomenalne kreacje artystyczne, z których niemal każda to perełka. Bierze udział w wielu projektach filmowych, teatralnych, kabaretowych oraz muzycznych. Spontaniczna i ekspresyjna. Kiedy wychodzi na scenę, natychmiast skupia na sobie całą uwagę. Wyróżnia ją niesamowita gra emocjami, dzięki temu kreowane przez nią bohaterki są wiarygodne i prawdziwe.

FILM I TELEWIZJA

Zagrała w ponad 60 filmach, spektaklach telewizyjnych i serialach.
Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1994 roku, w komedio-dramacie Jerzego Stuhra „Spis cudzołożnic”. Szeroka publiczność usłyszała o niej dopiero dzięki roli Hanki w filmie „Rezerwat”, za którą została obsypana nagrodami (m.in. Nagroda Prezesa TVP przyznaną na 32. Festiwalu PolskichFilmów Fabularnych w Gdyni, Orzeł w kategorii Odkrycie roku czy Nagroda Ponad Kategoriami podczas „The New York Polish Film Festival”).
Wciela się głównie w postaci silne, pewne siebie, które wiedzą czego chcą. I nieważne, czy jest to rola kobiety sukcesu, czy zwykłej dziewczyny z sąsiedztwa.
Ma na koncie kilka seriali. Wśród nich doskonałą tytułową rolę w serialu „Aida”, a także ważne role w serialach „Usta usta”, „39 i pół” czy „Czas Honoru”, które pozwoliły przyjrzeć się jej niezwykłym umiejętnościom w szerszym wymiarze. Czy to pierwszo- czy drugoplanowa rola, grane przez nią bohaterki zawsze są wyraziste. Mimo to nie została zaszufladkowana jako aktorka serialowa.
We wrześniu 2017 roku na antenie TVN rozpoczęła się emisja nowego serialu z udziałem Soni Bohosiewicz, zatytułowanego „Diagnoza” (reż. Xawery Żuławski, Łukasz Palkowski), obecnie trwa trzecia seria.

Energiczna i inteligentna. Profil postaci potrafi mistrzowsko dopasować do gatunku. Dzięki czemu równie świetnie odnajduje się w komedii i w kabarecie, co w dramacie.
Na jednej szali filmy „Syberiada polska”, „Obława” (nominacja do Orłów) i „80 milionów”, na drugiej „Podejrzani zakochani”, „Miłość na wybiegu” czy „Wojna żeńsko-męska”. Nie sposób też zapomnieć fantastycznej roli Hanki w „Rezerwacie”, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami dramacie obyczajowym „Laura” oraz Nataszy z „Wojny polsko-ruskiej” (nominacja do Orłów).

Rok 2014 zaowocował udziałem w pięciu znaczących polskich produkcjach: „Bogowie”, „Fotograf”, „Obywatel”, „Hiszpanka” i „Polskie gówno”. W 2015 roku mogliśmy zobaczyć ją w najnowszej produkcji Filipa Bajona „Panie Dulskie”, obok m.in. Krystyny Jandy, Katarzyny Figury i Mai Ostaszewskiej, a w 2016 roku m.in. w „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego. W tym samym roku na ekrany kin wszedł także film pt. „Po prostu przyjaźń”. Rok 2018 to z kolei premiera filmu „Narzeczony na niby” Bartosza Prokopowicza.
Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2018) odbyła się premiera długo wyczekiwanego, niezwykłego filmu Marka Koterskiego pt. „7 uczuć” (Nagroda specjalna Jury 43. FPFF).
W 2019 roku na ekrany wejdzie m.in. najnowszy film Janusza Majewskiego pt. „Czarny mercedes”.

TEATR

Była aktorką Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, grała również w Krakowskim Teatrze STU, Łaźni, Teatrze Buckleina, Teatrze Śląskim im. Stanislawa Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Narodowym Centrum Kultury, Teatrze 6. Piętro czy Teatrze WarSawy. Grala w spektaklach w reżyserii m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Treli, Kazimierza Kutza, Jerzego Stuhra, Stanisława Tyma, Krzysztofa Materny, Magdaleny Łazarkiewic czy Adama Sajnuka.

Jest niczym kameleon, do każdej z roli dostraja się perfekcyjnie. Jej znakomita kreacja w spektaklu i słuchowisku „Ich czworo” została doceniona w 2013 roku, kiedy otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą na XIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2013”. Zagrała w tej sztuce, tym razem w formie spektaklu teatralnego, w reżyserii Jerzego Stuhra, w Teatrze Polonia. Spektakl z powodzeniem grany jest do dzisiaj.

W lutym 2015 roku odbyła się premiera „Ruby” w Teatrze WARSawy, w której wcieliła się w rolę siostry głównego bohatera.Widzowie mogli oglądać ją również w spektaklach telewizyjnych, m.in. „Bal błaznów”, „Zdrada”, „Wielka magia”, „Pozory mylą”, „Szkoła żon”, „Rosyjskie konfitury” czy „Zaręczyny”, a także w widowisku telewizyjnym „Miasteczko Harmider”.

Nie boi się nowych wyzwań. Dlatego postanowiła zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych teatralnych form – monodramem. Rola w spektaklu „Chodź ze mną do łóżka” w reż. Adama Sajnuka nie przeszła bez echa i w 2014 roku do jej rąk trafiła „Róża Gali” w kategorii Teatr. Spektakl wciąż spotyka się z gorącym odbiorem publiczności, był grany w Teatrze Polonia, obecnie podróżuje po kraju każdorazowo wzbudzając emocje.

Po sukcesie monodramu aktorka myśli także o kolejnych teatralnych produkcjach, bo jak sama mówi, teatr pozwala dotknąć emocji, a kontakt z widzem jest najwspanialszą formą i motywacją do pracy. Doświadczyła tego wielokrotnie również także podczas koncertów.

MUZYKA

Ma przejmujący, niski głos, który potrafi oferować zarówno agresywnie, jak i zmysłowo. Dlatego z powodzeniem bierze udział w projektach muzycznych. Jej interpretacja „Rebeki” wykonana podczas koncertu Ewy Demarczyk na festiwalu w Opolu oczarowała publiczność.
W roku 2011 gościnnie zaśpiewała na płycie zespołu Plateau „Projekt Grechuta”, w jednej z najbardziej znanych piosenek Marka Grechuty – „Wiosna, ach to ty”, a także wystąpiła w teledysku. Tego samego roku pojawiła się na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie wykonała utwór „Biez mienia”. W 2012 roku wzięła udział w koncercie „Freedom Bell – 60 lat polskiej sekcji Radia Wolna Europa”.
Na zaproszenie Mai i Andrzeja Sikorowskich, wspólnie z nimi wykonała utwór „Blondynka Blues” na płycie „Sprawa rodzinna”. Można ją usłyszeć także na płycie „Kołysanki z miłością” – wyjątkowym krążku, powstałym w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej, której celem jest przywrócenie mody na śpiewanie dzieciom kołysanek. Zasiadła również w jury drugiej edycji programu „Bitwa na głosy”. W 2016 roku pracowała przy programie „Mali Giganci”, w którym była jurorką także w nowym sezonie (jesień 2017). W 2015 roku zaproszona do Koncertu Galowego i Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

KONCERTY I SPEKTAKLE

Wiosną 2016 roku, po wspaniałych doświadczeniach nie tylko aktorskich, ale również muzycznych, Sonia Bohosiewicz stworzyła nowy niezwykły projekt: koncert zatytułowany „10 sekretów Marilyn Monroe”. Koncert ten, złożony nie tylko z fenomenalnych piosenek w znakomitym wykonaniu Soni Bohosiewicz, ale także opowieści o największej gwieździe Hollywood, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród publiczności. Projekt jest autorskim pomysłem Soni Bohosiewicz.

Sonia Bohosiewicz to wybitka aktorka, która słynie nie tylko ze swoich ról filmowych i teatralnych – jest to także znakomita wokalistka. Rolą w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” zdobyła absolutne uznanie zarówno czołówki polskich jazzmanów, jak też publiczności w całym kraju. Koncert „10 sekretów Marilyn Monroe”, który stworzyła, odniósł sukces i spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem widzów. Grany jest do dzisiaj.

W tym czasie Sonia Bohosiewicz wzięła również udział w wyjątkowych projektach muzycznych. Wystąpiła między innymi w musicalu „Król Swingu”. Była gościem specjalnym koncertów Wojciecha Karolaka podczas Wiosny Jazzowej w Zakopanem czy w koncercie „3x Karolak” w Gdańsku. Śpiewając, otworzyła również galę wręczenia nagród podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na FPFF wróciła śpiewająco również w 2018 roku, kiedy wzięła udział w specjalnym jubileuszowym koncercie dedykowanym Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi „Thank You For The Music! Dudusiowi – Młoda Fala”.

We wrześniu 2018 aktorka zrealizowała swój nowy pomysł. Komedia koncertowa „Domówka” to kolejna produkcja Soni Bohosiewicz (współpraca: MTL Management). Jest to podróż sentymentalna do poprzedniej epoki, połączenie spektaklu, koncertu i spotkania z aktywnym z udziałem publiczności. W programie znalazły się wielkie polskie hity czasów PRL-u.

#leniważona

Sonia Bohosiewicz na Instagramie znana jest jako Leniwa Żona. Pod takim tytułem wydała w maju 2019 roku książkę.

KABARET I DUBBING

Przez wiele lat związana z krakowską Grupą Rafała Kmity, gdzie widzowie mogli ją poznać jako utalentowaną aktorkę kabaretową. Współpraca zaowocowała wieloma występami, a także płytą „Pieśni z szynela” zawierającą piosenki pochodzące ze słynnego spektaklu „Wszyscyśmy z jednego szynela”.
Wrażliwa, osobowość z ogromnym poczuciem humoru. Brawurowo odnajduje się w dubbingu, nie tylko do bajek. Potrafi zagrać dla małego widza, ale i dorosłego.
Użyczyła głosu do adaptacji wielokrotnie nagradzanej i najpopularniejszej w Europie serii komiksowej, której twórcami są Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme, obejmującej dwa pierwsze albumy serii „Thorgal”. Wzięła także udział w pierwszej na świecie dźwiękowej adaptacji kultowego komiksu autorstwa Roberta Kirkmana „The Walking Dead – Żywe Trupy”.
Jednym z najciekawszych i odważnych projektów aktorki była przygoda z dubbingiem postaci Obiekt Zero w grze komputerowej „Mass Effect 2”.
Wzięła udział m.in. w kampanii Twój Głos Ma Sens w 2011 roku, a od 2012 roku zaangażowana w działania kampanii społecznej Legalna Kultura.