PIOTR MACHALICA

PIOTR MACHALICA

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, którego aktorem był przez kolejnych dwadzieścia pięć lat. Na deskach tego teatru stworzył kreacje w kilkudziesięciu inscenizacjach, m.in. w „Medei” Eurypidesa w reż. Zygmunta Hübnera, „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej czy „Królu Learze” Williama Szekspira w reż. Piotra Cieplaka.

Grał również w warszawskich teatrach „Scena Prezentacje”, Ochoty, Rampa, Ateneum, Studio Buffo, Komedia, Nowym, Roma, Syrena, Na Woli, Bajka, Teatrze Narodowym, Mazowieckim Teatrze Muzycznym Operetka oraz poznańskich Teatrze Nowym i Scena na Piętrze, Teatrze Rozrywki (Chorzów), Teatrze Buckleina (Kraków) Teatrze Polskim „ZASP” (Londyn), Teatrze Nowym (Poznań), Teatrze Piosenki (Wrocław).

Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

W częstochowskim Teatrze zagrał w spektaklach: „Sammy” Kena Hughesa (monodram) w reż. Anny Kekuś-Poks, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reż. Julii Wernio, „Do dna” Ludmiły Pietruszewskiej w reż. Andre Hübnera-Ochodlo, „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w reż. Waldemara Śmigasiewicza, „Tacy duzi chłopcy” (piosenki Jana Wołka) w swojej reżyserii.

Obecnie w Teatrze im. Adama Mickiewicza gra w spektaklach: „Hamlet” W. Szekspira w reż. Andre Hübnera-Ochodlo, „TANGO FM” w reż. Jacka Bończyka, „Hemar w chmurach. Kabaret” (w swojej reżyserii); „Stachura” w reż. Roberta Dorosławskiego, „Miłość i polityka” w reż. Jerzego Bończaka. W 2015 roku wyreżyserował sztukę Yasminy Rezy „Życie. Trzy wersje”.

Jednocześnie Piotr Machalica od lat współpracuje z teatrami warszawskimi. W Teatrze Polonia zagrał w spektaklach „Bóg” Woody’ego Allena w reż. Krystyny Jandy (2009), „Krzysztof M. Hipnoza” w reż. Krzysztofa Materny (2009), obecnie – „Zmierzch długiego dnia” Eugene’a O’Neila w reż. Krystyny Jandy. W OCH-Teatrze zagrał w „Koza albo kim jest Sylwia?” Edwarda Albee w reż. Kasi Adamik i Olgi Hajdas, „Takich dużych chłopcach” Jana Wołka w swojej reżyserii, obecnie gra w „Weekendzie z R.” Robina Hawdona i „Przedstawieniu świątecznym w Szpitalu św. Andrzeja” Raya Cooneya w reż. Krystyny Jandy.

Od 2015 roku współpracuje z Teatrem 6. Piętro. Śpiewa w spektaklu „Młynarski obowiązkowo!” w reż. Jacka Bończyka i gra w „Wujaszku Wani” Antoniego Czechowa w reż. Andrzeja Bubienia (premiera 21. listopada 2015).

Na dużym ekranie aktor zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie „Rycerz”w reż. Lecha Majewskiego. Zagrał m.in. w „Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego, „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego, „Dniu świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego, „Zabij mnie glino” (Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego 1987) w reż. Jacka Bromskiego.

Zagrał w sześćdziesięciu pięciu spektaklach Teatru Telewizji (m.in. „Święty Eksperyment” w reż. Andrzeja Chrzanowskiego, „ Elżbieta, Królowa Anglii” i, „Sokół Maltański” w reż. Laco Adamika ), a także licznych produkcjach telewizyjnych (m.in. „DEKALOG IX” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ekstradycja” w reż. Wojciecha Wójcika, ”Kameleon” w reż. Janusza Kijowskiego)

Od 2016 roku Piotr Machalica bierze udział w projekcie „Legendy Polskie Allegro”. W reżyserowanych prze Tomasza Bagińskiego filmach oraz produkowanych przez Platige Image teledyskach gra Rokitę.

Niemal od początku kariery Piotr Machalica śpiewa i koncertuje. Zasłynął doskonałymi interpretacji piosenek m.in. Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, czy Kabaretu Starszych Panów („Big Zbig Show”, „Zimy żal”).

W 2002 roku w serii „Złota kolekcja” Polskiego Radia ukazała się pierwsza płyta aktora pt. „Brassens i Okudżawa”. Dekadę później pojawiła się druga – „Moje chmury płyną nisko”. Trzecie wydawnictwo muzyczne aktora to płyta „Piaskownica” (2015). Składają się na nią wyłącznie premierowe utwory napisane specjalnie dla Piotra Machalicy (muz. J. Satanowski, W. Borkowski, J. Grzywacz, J. Strobel, K. Niedźwiecki, M. Walczak; słowa wszystkie Jan Wołek).

W 2016 wraz z muzykami, którzy towarzyszą mu od lat w różnych projektach, Piotr Machalica rozpoczął przygotowania do nowego koncertu, który zatytułował później „Mój ulubiony Młynarski”. Oprócz Krzysztofa Niedźwieckiego (gitara) i Michała Walczaka (gitara, aranżacje), do zespołu zaproszony został Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne). Koncert przedpremierowo został zagrany 08.03.2017. Premiera warszawska odbyła się w OCH-Teatrze 15.05.2017.

Przez dwa lata koncert “Mój ulubiony Młynarski” został zagrany około sto razy. Jesienią 2019 roku, nakładem Sony Music Polska, ukazała się płyta z piosenkami z tego koncertu, która otrzymała nominację do Fryderyka w styczniu 2020.

14. grudnia 2020 roku Piotr Machalica zmarł w szpitalu MSWiA w Warszawie po dzielnej walce. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Warszawie oraz Częstochowie, gdzie został pochowany.

Archiwum koncertów:








http://piotrmachalica.com

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=115796