Kumorek/Leśmian „Śmiercie”

O koncercie: 

Koncert „Śmiercie”

Magdalena Kumorek / Bolesław Leśmian

Paradoksalnie tych parę piosenek o „śmierciach” narodziło się w mojej głowie i sercu w towarzystwie uczucia miłości i uwielbienia.

Bo uwielbiam poezję Bolesława Leśmiana i zachwyca mnie fakt, że odnajduję w niej bieg moich własnych myśli dotyczących natury Człowieka, przemijania i odradzania się, wiary w Boga i siły Przyrody. 

Bo kocham śpiewać. 

Bo wierzę, że nasiąkamy tym, w czym wzrastamy. Aranżacje tych piosenek, nawiązujące do polskiej muzyki ludowej były zatem dla mnie i ich twórcy, Piotra Dziubka, naturalnym kierunkiem. Muzyka ludowa krąży w moich żyłach, cicho nadając rytm sercu. 

Słowa: Bolesław Leśmian
Muzyka: Magdalena Kumorek
Aranżacje: Piotr Dziubek 
Zespół pod kierownictwem Piotra Dziubka
Premiera płyty i koncertu „Śmiercie”: 2015
Wznowienie programu: Festiwal Trzech Kultur, Włodawa 2020

O płycie:

„ŚMIERCIE”

LEŚMIAN / KUMOREK

Płyta „Śmiercie” powstała z miłości do polskiej muzyki ludowej i twórczości genialnego poety Dwudziestolecia Międzywojennego – Bolesława Leśmiana.

Pomimo, że z zawodu i wykształcenia jestem aktorką, pokusiłam się by napisać muzykę do wierszy Leśmiana, a Piotr Dziubek, kompozytor wybitnej muzyki teatralnej, wszystkie te piosenki pięknie zaaranżował.

Tematyka tego projektu krąży wokół śmierci ale odbiorca melancholii znajdzie tu mało. „Śmiercie” to raczej wadzenie się z tym, co nieuchronne, radość z życia i kilka nut z przytupem w tle.