SONIA BOHOSIEWICZ
Aktorstwo jest jej pasją. W teatrze zadebiutowała w 1996 roku. Dwa lata później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego wKrakowie, a także zdobyła pierwszą nagrodę aktorską na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Od 2007 roku w Polskiej Akademii Filmowej.
Kobieta z temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku.
To jedna z najciekawszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, z dystansem do siebie i świata show biznesu. Wyjątkowa osobowość, obok talentu której nikt nie może przejść obojętnie. Długo można wymieniać jej fenomenalne kreacje artystyczne, z których niemal każda to perełka. Bierze udział w wielu projektach filmowych, teatralnych, kabaretowych oraz muzycznych. Spontaniczna i ekspresyjna. Kiedy wychodzi na scenę, natychmiast skupia na sobie całą uwagę. Wyróżnia ją niesamowita gra emocjami, dzięki temu kreowane przez nią bohaterki są wiarygodne i prawdziwe.
FILM I TELEWIZJA
Zagrała w ponad 60 filmach, spektaklach telewizyjnych i serialach.
Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1994 roku, w komedio-dramacie Jerzego Stuhra „Spis cudzołożnic”. Szeroka publiczność usłyszała o niej dopiero dzięki roli Hanki w filmie „Rezerwat”, za którą została obsypana nagrodami (m.in. Nagroda Prezesa TVP przyznaną na 32. Festiwalu PolskichFilmów Fabularnych w Gdyni, Orzeł w kategorii Odkrycie roku czy Nagroda Ponad Kategoriami podczas „The New York Polish Film Festival”).
Wciela się głównie w postaci silne, pewne siebie, które wiedzą czego chcą. I nieważne, czy jest to rola kobiety sukcesu, czy zwykłej dziewczyny z sąsiedztwa.
Ma na koncie kilka seriali. Wśród nich doskonałą tytułową rolę w serialu „Aida”, a także ważne role w serialach „Usta usta”, „39 i pół” czy „Czas Honoru”, które pozwoliły przyjrzeć się jej niezwykłym umiejętnościom w szerszym wymiarze. Czy to pierwszo- czy drugoplanowa rola, grane przez nią bohaterki zawsze są wyraziste. Mimo to nie została zaszufladkowana jako aktorka serialowa.
We wrześniu 2017 roku na antenie TVN rozpoczęła się emisja nowego serialu z udziałem Soni Bohosiewicz, zatytułowanego „Diagnoza” (reż. Xawery Żuławski, Łukasz Palkowski), obecnie trwa trzecia seria.
Energiczna i inteligentna. Profil postaci potrafi mistrzowsko dopasować do gatunku. Dzięki czemu równie świetnie odnajduje się w komedii i w kabarecie, co w dramacie.
Na jednej szali filmy „Syberiada polska”, „Obława” (nominacja do Orłów) i „80 milionów”, na drugiej „Podejrzani zakochani”, „Miłość na wybiegu” czy „Wojna żeńsko-męska”. Nie sposób też zapomnieć fantastycznej roli Hanki w „Rezerwacie”, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami dramacie obyczajowym „Laura” oraz Nataszy z „Wojny polsko-ruskiej” (nominacja do Orłów).
Rok 2014 zaowocował udziałem w pięciu znaczących polskich produkcjach: „Bogowie”, „Fotograf”, „Obywatel”, „Hiszpanka” i „Polskie gówno”. W 2015 roku mogliśmy zobaczyć ją w najnowszej produkcji Filipa Bajona „Panie Dulskie”, obok m.in. Krystyny Jandy, Katarzyny Figury i Mai Ostaszewskiej, a w 2016 roku m.in. w „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego. W tym samym roku na ekrany kin wszedł także film pt. „Po prostu przyjaźń”. Rok 2018 to z kolei premiera filmu „Narzeczony na niby” Bartosza Prokopowicza.
Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2018) odbyła się premiera długo wyczekiwanego, niezwykłego filmu Marka Koterskiego pt. „7 uczuć” (Nagroda specjalna Jury 43. FPFF).
W 2019 roku na ekrany wszedł m.in. najnowszy film Janusza Majewskiego pt. „Czarny mercedes”.
Rok 2020 to zdjęcia do najnowszej produkcji na podstawie utworu Doroty Masłowskiej. Film „Inni ludzie” powstawał w pierwszym kwartale 2020 roku, zdjęcia zostały jednak przerwane wiosną. Zdjęcia do obrazu w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zakończyły się w grudniu 2020.
W czerwcu 2020 Sonia po 10 latach powróciła na plan hitowego serialu „Usta Usta” (TVN).
W 2020 roku wzięła także udział w zdjęciach do niezwykłej produkcji „Chłopi”, która pojawi się na ekranach w wersji malarskiej (za film odpowiadają twórcy „Mojego Vincenta”).
Film „Zieja” w reż. Roberta Glińskiego z udziałem Soni Bohosiewicz bierze udział w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2020.
TEATR
Była aktorką Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, grała również w Krakowskim Teatrze STU, Łaźni, Teatrze Buckleina, Teatrze Śląskim im. Stanislawa Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Narodowym Centrum Kultury, Teatrze 6. Piętro czy Teatrze WarSawy. Grala w spektaklach w reżyserii m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Treli, Kazimierza Kutza, Jerzego Stuhra, Stanisława Tyma, Krzysztofa Materny, Magdaleny Łazarkiewic czy Adama Sajnuka.
Jest niczym kameleon, do każdej z roli dostraja się perfekcyjnie. Jej znakomita kreacja w spektaklu i słuchowisku „Ich czworo” została doceniona w 2013 roku, kiedy otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą na XIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2013”. Zagrała w tej sztuce, tym razem w formie spektaklu teatralnego, w reżyserii Jerzego Stuhra, w Teatrze Polonia. Spektakl z powodzeniem grany jest do dzisiaj.
W lutym 2015 roku odbyła się premiera „Ruby” w Teatrze WARSawy, w której wcieliła się w rolę siostry głównego bohatera.Widzowie mogli oglądać ją również w spektaklach telewizyjnych, m.in. „Bal błaznów”, „Zdrada”, „Wielka magia”, „Pozory mylą”, „Szkoła żon”, „Rosyjskie konfitury” czy „Zaręczyny”, a także w widowisku telewizyjnym „Miasteczko Harmider”.
Nie boi się nowych wyzwań. Dlatego postanowiła zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych teatralnych form – monodramem. Rola w spektaklu „Chodź ze mną do łóżka” w reż. Adama Sajnuka nie przeszła bez echa i w 2014 roku do jej rąk trafiła „Róża Gali” w kategorii Teatr. Spektakl wciąż spotyka się z gorącym odbiorem publiczności, był grany w Teatrze Polonia, obecnie podróżuje po kraju każdorazowo wzbudzając emocje.
Po sukcesie monodramu aktorka myśli także o kolejnych teatralnych produkcjach, bo jak sama mówi, teatr pozwala dotknąć emocji, a kontakt z widzem jest najwspanialszą formą i motywacją do pracy. Doświadczyła tego wielokrotnie również także podczas koncertów.
MUZYKA
Ma przejmujący, niski głos, który potrafi oferować zarówno agresywnie, jak i zmysłowo. Dlatego z powodzeniem bierze udział w projektach muzycznych. Jej interpretacja „Rebeki” wykonana podczas koncertu Ewy Demarczyk na festiwalu w Opolu oczarowała publiczność.
W roku 2011 gościnnie zaśpiewała na płycie zespołu Plateau „Projekt Grechuta”, w jednej z najbardziej znanych piosenek Marka Grechuty – „Wiosna, ach to ty”, a także wystąpiła w teledysku. Tego samego roku pojawiła się na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie wykonała utwór „Biez mienia”. W 2012 roku wzięła udział w koncercie „Freedom Bell – 60 lat polskiej sekcji Radia Wolna Europa”.
Na zaproszenie Mai i Andrzeja Sikorowskich, wspólnie z nimi wykonała utwór „Blondynka Blues” na płycie „Sprawa rodzinna”. Można ją usłyszeć także na płycie „Kołysanki z miłością” – wyjątkowym krążku, powstałym w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej, której celem jest przywrócenie mody na śpiewanie dzieciom kołysanek. Zasiadła również w jury drugiej edycji programu „Bitwa na głosy”. W 2016 roku pracowała przy programie „Mali Giganci”, w którym w nowym sezonie była także jurorką (jesień 2017). W 2015 roku wzięła udział w Koncercie Galowym i Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.
KONCERTY, SPEKTAKLE, PRODUKCJE
Wiosną 2016 roku, po wspaniałych doświadczeniach nie tylko aktorskich, ale również muzycznych, Sonia Bohosiewicz stworzyła nowy niezwykły projekt: koncert zatytułowany „10 sekretów Marilyn Monroe” (współpraca: MTL Managemenet). Koncert ten, złożony nie tylko z fenomenalnych piosenek w znakomitym wykonaniu Soni Bohosiewicz, ale także opowieści o największej gwieździe Hollywood, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród publiczności. Projekt jest autorskim pomysłem Soni Bohosiewicz.
Sonia Bohosiewicz to wybitka aktorka, która słynie nie tylko ze swoich ról filmowych i teatralnych – jest to także znakomita wokalistka. Rolą w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” zdobyła absolutne uznanie zarówno czołówki polskich jazzmanów, jak też publiczności w całym kraju. Koncert 10 sekretów Marilyn Monroe, który stworzyła, odniósł sukces i spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem widzów. Grany jest do dzisiaj.
W tym czasie Sonia Bohosiewicz wzięła również udział w wyjątkowych projektach muzycznych. Wystąpiła między innymi w musicalu „Król Swingu”. Była gościem specjalnym koncertów Wojciecha Karolaka podczas Wiosny Jazzowej w Zakopanem czy w koncercie „3x Karolak” w Gdańsku. Śpiewając, otworzyła również galę wręczenia nagród podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na FPFF wróciła śpiewająco również w 2018 roku, kiedy wzięła udział w specjalnym jubileuszowym koncercie dedykowanym Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi „Thank You For The Music! Dudusiowi – Młoda Fala”.
We wrześniu 2018 aktorka zrealizowała swój nowy pomysł. Komedia koncertowa „Domówka„ to kolejna produkcja Soni Bohosiewicz (współpraca: MTL Management). Ta komedia koncertowa to podróż sentymentalna do poprzedniej epoki, połączenie spektaklu, stand-upu, koncertu i spotkania z aktywnym z udziałem publiczności. W programie znalazły się wielkie polskie przeboje czasów PRL-u. Spektakl stał się absolutnym hitem (więcej…).
09. grudnia 2020 roku, w dniu swoich urodzin Sonia Bohosiewicz swoim pierwszym teledyskiem zapowiedziała debiutancką płytę. Utwór „My heart belongs to daddy” zwiastuje album „10 sekretów MM”, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 08. marca 2021 roku.
#leniważona
Sonia Bohosiewicz na Instagramie znana jest jako Leniwa Żona. Pod takim tytułem wydała w maju 2019 roku książkę. Kilka miesięcy później ukazała się kolejna książka jej autorstwa, tym razem skierowana do rodziców i dzieci: „Nasza chmura. 30 minut dziennie bez patrzenia w ekran„. Jednocześnie na kanale YouTube zagościły znakomite filmy związane z przepisami kulinarnymi.
KABARET I DUBBING
Przez wiele lat związana z krakowską Grupą Rafała Kmity, gdzie widzowie mogli ją poznać jako utalentowaną aktorkę kabaretową. Współpraca zaowocowała wieloma występami, a także płytą „Pieśni z szynela” zawierającą piosenki pochodzące ze słynnego spektaklu „Wszyscyśmy z jednego szynela”.
Wrażliwa, osobowość z ogromnym poczuciem humoru. Brawurowo odnajduje się w dubbingu, nie tylko do bajek. Potrafi zagrać dla małego widza, ale i dorosłego.
Użyczyła głosu do adaptacji wielokrotnie nagradzanej i najpopularniejszej w Europie serii komiksowej, której twórcami są Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme, obejmującej dwa pierwsze albumy serii „Thorgal”. Wzięła także udział w pierwszej na świecie dźwiękowej adaptacji kultowego komiksu autorstwa Roberta Kirkmana „The Walking Dead – Żywe Trupy”.
Jednym z najciekawszych i odważnych projektów aktorki była przygoda z dubbingiem postaci Obiekt Zero w grze komputerowej „Mass Effect 2”.
Wzięła udział m.in. w kampanii Twój Głos Ma Sens w 2011 roku, a od 2012 roku zaangażowana w działania kampanii społecznej Legalna Kultura.